Sıkça Sorulan Sorular

Sorunuzun cevabını bulamadınız mı?

Robot Süpürgeler ile İlgili Merak Edilen Sorular

Robot süpürgeler süpürme ve silme işlemi için programlanmış olan, mobil telefonlardan uygulama ile çalışan akıllı ev cihazlarıdır. Modellerine göre değişkenlik gösteren ürünlerin toz hazneleri günlük bir ev temizliği için uygundur.

Viomi IoT@Home Akıllı Robot Süpürgeler, güçlü emiş güçleriyle zemindeki tozları emerler. Mop özelliği ile de yerleri silerek geride toz kalıntıları bırakmazlar.

Bir Viomi IoT@Home Akıllı Süpürgeyi uygulamalarıyla çalıştırabilmek için akıllı telefona sahip olmak yeterlidir.

Akıllı Robot Süpürgelerin kurulum işlemi marka ve modele göre farklılık gösterir, ürün ambalajının içinden çıkan kullanım kılavuzundaki yönergeleri izleyerek kurulumu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum yapmadan önce Akıllı Robot Süpürgeleri uygulama ile kullanmak için öncelikle evinizde bir wi-fi bağlantısının olması ve akıllı robot süpürgenizin mobil uygulamasını telefonunuza yüklemeniz gereklidir.

LDS Lazer navigasyon teknolojisi, görünmez lazer yayarak ve yansıyan ışığı alarak temizleyerek alanı ve robotun haritadaki konumunu belirler ve eksiksiz bir temizlik haritası oluşturulmasını sağlar.

Modern lazer haritalamalı robotlar 8 m’ye kadar tarama aralığı ve 10 mm hassasiyetle, saniyede 2.080 noktaya kadar tarayabilen güçlü sensörlere sahiptir. Bu sensörlerle temizlenecek alanın büyüklüğü ve geometrisi algılanır, temizlik planlanır. Çalışma bitince şarj ünitesine geri döner.

Süpürgeniz ilk kullanımda süpürme işlemi yaptığı yerlerin haritasını çıkarır. Burada önemli olan süpürgenin çalışmasına engel olabilecek kabloların, yerdeki eşyaların vb. toplanmış olmasıdır. Ayrıca  tüm odaların kapılarının da açık olması önemlidir. Eşik farkı olan odalarda  eşiklere konulacak rampalar akıllı robot süpürgenizin sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır. Robot süpürgeniz evin bölümlerini dolaşıp bir harita çıkaracaktır. Haritalama işlemi bittikten sonra siz mobil cihaz üzerinden haritayı düzenleyebilir (odaları bölme, birleştirme gibi) ve odalara isim verebilirsiniz. Süpürgenizin girmesini istemediğiniz yerleri “sanal duvar” ile bloklayabilirsiniz.  Aldığınız ürünün, ürün özellikleri içinde birden çok harita ekleme özelliği varsa iki ya da üç harita öncesine kadar bunları kaydedecektir. Her yeni temizlik yaptırdığınızda küçük güncellemeler yapacak ama ana harita  korunacaktır.

Viomi IoT@Home Akıllı Robot Süpürgelerin hepsi LSD adı verilen Lazer Tarama ve Haritalama özelliğine sahiptir. Lazer ve kamera arasındaki spesifik fark lazer haritalamanın daha eksiksiz olması, kameralı olanların sensörlerinde kimi zaman ışıktan etkilenmeleri nedeniyle karanlıkta yönlerini şaşırabilmesidir.

Robot süpürge alırken, bütçeniz kadar kullanacağınız yer ve kullanım sıklığınız da önemli kriterlerdir.

Stüdyo tarzı küçük bir ev için giriş segmenti ürünler ihtiyacı karşılarken, büyük evler için batarya gücü daha yüksek olan bir modeli seçmek faydalıdır.

Viomi IoT@Home Akıllı Robot Süpürgeler, MI uygulaması ile IOS veya Android mobil telefonlardan  kurulum sağlanarak uzaktan çalıştırılabilme özelliğine sahip akıllı cihazlardır.  Akıllı Haritalama yeteneği sayesinde önceden temizleyeceği yerleri belirler ve süpürme işlemini de kendi kendisine de yapar.

Normal süpürgelerden en büyük farkı kendi kendine çalışmasıdır.  O çalışırken isterseniz işinizle uğraşabilir, çocuğunuzla oynayabilir ya da alışverişe gidebilirsiniz. Viomi IoT@Home Akıllı Robot Süpürgeler siz eve gelene dek tüm işlerin üstesinden gelir ve size konforlu bir hayat sunar.

Robot süpürgeler ilk temizlemede evinizin haritasını çıkartır, sonraki temizleme işlemlerinde bu haritayı kullanarak çalışır. Navigasyon süpürgenizin yönünü bulmasını sağlar.

Sanal duvar, robot süpürgenizin girmesini istemediğiniz alanlarını belirtmeye yarar. Örneğin kolayca devrilebilecek bir abajurunuz  ya da zarar görebileceğini düşündüğünüz bir çiçeğiniz varsa uygulamadaki harita üzerinden  bu objelerin etraflarına sanal duvar koyabilirsiniz. Bu bloklama sayesinde süpürgeniz bu alanlara girmeyecektir.

Robot süpürgelerin yükseklikleri genellikle 9 cm ile 10 cm arasındadır. Eğer koltuğunuz 10 cm’den daha yüksekse, süpürgeniz koltuk altına rahatlıkla girebilir ve temizliğini çok rahat yapar.

Viomi Akıllı Robot Süpürgeler, bir evin süpürme ve silme işlemini yapar. Akıllı haritalama özelliği sayesinde tüm evin haritasını çıkararak önce köşe bucak süpürür, ardından moplama özelliği ile sert zeminleri siler. Bu şekilde ardında minik tozlardan da eser bırakmaz.

Gündelik kullanım rahatlığıyla sayesinde özellikle evcil hayvan besleyenlerin de tüy sorununu ortadan kaldırmış olur.

Viomi Akıllı Robot süpürgeler yönünü sensörler sayesinde bulduğu için karanlıkta da rahatlıkla çalışabilirler.

Robot Süpürgelerin teknik özellikleri marka ve modellerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Viomi IoT@Home Akıllı Robot Süpürgelerin tüm modelleri 2 cm yüksekliğe kadar eşik geçme özelliğine sahiptir. Robotunuzu almadan önce ürün kılavuzunda teknik özellikler içinde yer alan  “Aşılabilir Engel” ile  ilgili olan bölümü kontrol edebilir, robotun ne kadarlık bir mesafeyi aşabilme yeteneğine sahip olduğunu görebilirsiniz.

Viomi IoT@Home Akıllı Süpürgelerin performansları farklı emiş ve batarya güçlerine göre değişkenlik gösterir, ancak tüm robot süpürgeler akıllı sensörleri sayesinde şarjı bitse bile yaptığı işi unutmaz. Şarj ünitesine geri dönüp şarj olduktan sonra temizliğine kaldığı yerden devam eder.

Akıllı Robot Süpürgeler mop özelliği ile süpürdüğü yeri silerek geride tozdan eser bırakmaz. 

Moplama özelliği modellere göre de değişkenlik gösterir. Viomi IoT@Home’un  V3,  Alpha (S9) Toz Boşaltma İstasyonlu modellerinde bulunan Y tipi moplama özelliği ile zeminler tıpkı  elle siliniyormuş gibi derinlemesine temizlenir.

Moplama yaparken su haznesine deterjan konulması, su kanallarını tıkadığı için önerilmemektedir.

Viomi Akıllı Robot Süpürgeler gelişmiş sensörleri ve mikroişlemcileri ile evinizde rotayı çok güzel belirler. Akıllı haritalama özelliği sayesinde eşyaların etrafından, hatta berjer ve koltukların altından rahatlıkla geçerek tüm zemini siler, süpürür. Lazer tarama ile çıkarttığı harita sayesinde mobilyalarınıza çarpmadan işini yapar. Bu nedenle evinizde büyük değişiklikler yapmanıza gerek olmamakla birlikte ortalıktan fazla eşyaları kaldırmanız robotunuzun temizliği engelsiz yapmasını sağlayacaktır.

Dubleks ya da tripleks evlerde süpürgenizi katlar arasında taşıyarak onun rahatlıkla çalışmasını sağlayabilirsiniz. Birden çok harita kaydedebilen bir model aldığınızda robotunuz her katın haritasını çıkartacaktır. Bu sayede hangi katta olursa olsun o katı tanıyacak, uygun algoritma ile temizliği eksiksiz bir şekilde gerçekleştirecektir. Katta  işi bittiğinde de kendiliğinden duracaktır.

Kilim tarzındaki bir çok halı akıllı robot süpürgeler ile sorunsuz süpürülür. Hatta antika halılar, robot süpürgelerin yüzeyi algılayan sensörleri sayesinde birine ters dönen fırçaları ile sorunsuz temizlenebilir. Yalnız  shaggy tarzı uzun tüylü halılarda sorun çıkabilmektedir. Uzun tüylü halılar normal süpürgeler için de zorlu halılardır. Eğer bu tip uzun tüylü halınız varsa onu bloklamak süpürgenizin performansını da düşürmeden temizliğe devam etmesini sağlayacaktır.

Bu tarz süpürgeler özellikle evcil hayvanları olanlar için uygundur. Evcil dostlarınızın her gün dökülen tüylerini kolaylıkla temizler.

Akıllı Robot Süpürgelerin kullanım kılavuzları içinde teknik özellikler kısmında her modelin gürültü seviyesi verilmiştir. Modeller arasında çok fazla bir değişkenlik göstermemekle birlikte robot süpürgeler klasik süpürgelerden çok daha yüksek bir desibelde çalışmaz. Bu ses hızı süpürgenizi çalıştırdığınız moda göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Viomi IoT@Home Akıllı Süpürgeleri, üzerindeki butonlar sayesinde istediğiniz her yerden manuel olarak kullanabilirsiniz, ancak bu tarz bir kullanımda akıllı uygulama ile sahip olabileceğiniz hiçbir teknolojik özellikten yararlanamazsınız.

Akıllı Robot Süpürgeniz kimi zaman duvar tespitini tam olarak yapamadığında ve şarj istasyonu iki oda arasında duvara yakın bir yerde duruyorsa  şarjın yerini tam olarak tespit edemeyebilir ve bir odadan diğerine geçmeye çalışır.  Böyle bir sorunla karşılaştığınızda şarj istasyonun yerini biraz daha ortaya alıp iki oda arasında ayrıştırmanız sorunu çözebilecektir.

Toz haznesinin dolu olması ya da fırçanın temizlenmemiş olması robot süpürgenin işini yaparken arkasında iz bırakmasına neden olabilir. Toz haznesini ve fırçayı belli kullanımlardan sonra kontrol etmek ve kullanım kılavuzundaki talimatlara uygun bir şekilde bakımını yapmak bu tarz sorunların çıkmasını önleyecektir.

Fırçalara uzun saçların dolanması genellikle karşılaşılan bir durumdur. Üst seviye modellerde saç kesme özelliği vardır. Ayrıca yeni yeşil fırçaları tercih ederseniz bunlar dolanan saçların çok rahat temizlenmesini sağlayacaktır.

Viomi IOT@Home Akıllı Süpürgeler bir çok muadil ürün gibi lityum pille çalışır, bu pillerin en önemli özelliği şarjı dolduğunda şarj etmeyi kesmesidir. Bu nedenle süpürgenizin şarj ünitesinde sürekli şarjda kalması herhangi bir sorun teşkil etmez.

Türkiye’de satılan ürünler uluslararası versiyondur, ürününüzü alırken bu ibareye dikkat etmenizi öneririz.

Bu iki versiyon arasında aslında iki tane fark vardır. Ürünün adaptörünün ucu Çin girişli olması ve yazılım farkı olmasıdır. Bu ilerde zaman zaman sorunlar yaratmaktadır.

Akıllı bir robot süpürge satın alırken o süpürgenin özellikleri kadar, tüketiciye sunulan satış sonrası destekler de çok önemlidir. Bir ürünün garanti süresi ve bir problemle karşılaşıldığında başvurulacak yetkili servis ağı size o ürünü kullanırken büyük bir güven verir. Viomi IoT@Home Akıllı Robot Süpürgeler hem iki yıl garanti hem de 0 216 622 32 32 no’lu Danışma hattından ulaşacağınız Viomi Yetkili Servis garantisiyle size güvenilir bir yetkili servis ağı sunar.

Viomi ürünleriniz için 02166223232 no’lu Viomi Home Türkiye Yetkili Servis Çağrı Merkezini arayarak size en yakın yetkili servisin iletişim bilgilerini öğrenebilir, ihtiyacınız olan yedek parça ve aksesuarlarınızın teminini yapabilirsiniz.

Pil ömrü ürünü kullanma sıklığı ile de doğru orantılı olduğu için her ürün için bir pil ömrü vermek doğru olmaz. Robot Süpürgenizin pillerini 0 216 622 32 32  Viomi Home Türkiye Yetkili Servis Çağrı Merkezini arayarak temin edebilirsiniz.

Akıllı robot süpürge bataryalarında 800 mAh ile 6400 MAH arasında değerlere sahip bataryalar kullanmaktadır. Maksimum elektrik tüketiminden Volt x Amper = Watt formülünü kullanarak hesaplanırsa  15 X 5.2 = 78 Watt şeklindedir. Bu robotunuzun aktif olarak bir gün kullandığınızda harcayacağı enerjidir.

Çıkan sonuca göre değerlendirildiğinde robot süpürgeler ortalama 2 TL’lik bir elektrik tüketimi gerçekleştirir. Bu rakam normal bir süpürge kullanımının çok altındadır.

Viomi IOT@Home Akıllı Robot Süpürgeleri shop.viomihome.com internet sitesinden ve farklı Pazar yerlerinden satın alabilirsiniz.